Początki bibliotekarstwa publicznego w Kleczewie sięgają 1949 r. Wówczas to w oparciu o zarządzenie Starosty Konińskiego w sprawie organizacji sieci bibliotek terenowych utworzono Miejską Bibliotekę Publiczną w Kleczewie. Jej siedziba mieściła się na Pl. Kościuszki 6 a jej pierwszym kierownikiem była p. Irena Krzewińska.
Jedną z najważniejszych spraw było tworzenie księgozbioru Biblioteki. W dniu 11 stycznia tegoż roku Miejska Biblioteka Publiczna w Kleczewie otrzymała od powiatowej Biblioteki Publicznej w Koninie w ramach akcji rozbudowy krajowej sieci bibliotecznej 411 książek. Między innymi w kleczewskim księgozbiorze znalazły się następujące tytuły: " Nędznicy" W. Hugo, "Martin Eden" J. Londona, " Lalka" B. Prusa, czy "Krzyżacy" H. Sienkiewicza.
Warunki lokalowe biblioteki były skromne. Zajmowała zaledwie 2 pomieszczenia, w tym jedno przeznaczone zostało na magazyn - łączna powierzchnia wynosiła 20 m2. Mimo to funkcjonowała poprawnie. Z danych za okres od maja do grudnia 1951r. wynika, że systematycznie zwiększała się liczba książek ( w maju księgozbiór liczył 1327 woluminów, a w grudniu już 2120 woluminów)oraz czytelników (odpowiednio: 431 i 500). Wzrosła również liczba czytelników wywodzących się spośród byłych analfabetów z 4 w maju do 6 w grudniu. Systematycznie wzrastała także liczba wypożyczeń.
Poważne zmiany w kleczewskim bibliotekarstwie zaszły w latach 1957- 1971. Optymistycznym zjawiskiem był znaczny wzrost księgozbioru z 4405 woluminów w 1957r. do 9579 woluminów na dzień 31 grudnia 1971r. Nadal jednak biblioteka nie dysponowała odpowiednimi warunkami lokalowymi. Z tego powodu nie mogła funkcjonować prawidłowo czytelnia, bardzo rzadko odbywały się spotkania z dziećmi i młodzieżą szkolną.
Propagowanie czytelnictwa i oświaty było wówczas głównym powodem podjęcia decyzji o utworzeniu najpierw filii Biblioteki w Budzisławiu Kościelnym (1954r.), następnie punktów bibliotecznych w środowisku wiejskim. W 1957r. utworzono punkty w Słaboludzu, Genowefie, Bolesławowie, Cegielni i Jabłonce, w roku 1859 powołano je w Sławoszewie i Jóźwinie, w 1963r. w Dankowie, następnego roku w Roztoce i Wielkopolu, w 1965r. w Izabelinie, zaś w Złotkowie w 1966r.
Pierwsza siedziba biblioteki mieściła się w budynku Miejskiej Rady Narodowej na Pl. Kościuszki 6, następnie została przeniesiona do nieco większego pomieszczenia - ok. 30 m2- znajdującego się w gmachu Gromadzkiej Rady Narodowej. Trzecia przeprowadzka miała miejsce w latach sześćdziesiątych do budynku Ośrodka Zdrowia: zagospodarowano pomieszczenie o powierzchni 25m2,w którym mogła funkcjonować tylko wypożyczalnia książek.
Na wiosnę 1971r. doszło do kolejnej zmiany siedziby kleczewskiej książnicy. Tym razem wybór okazłl się trafny. W oddanym do użytku pod koniec lat sześćdziesiątych Domu Kultury pomieszczenia biblioteczne w porównaniu z poprzednimi prezentowały się naprawdę okazale (służyły kleczewskim czytelnikom do października 1995 roku). Na powierzchni ponad 100 m2 można było zorganizować wypożyczalnię i dość dużą czytelnię.
Kleczewska bibliteka nabierała rangi. Na koniec 1971r. posiadała ok. 10 000 książek, zarejestrowano w tym roku 972 czytelników, a liczba wypożyczeń przekroczyła 11 000. Coraz częściej odbywały się wystawy, spotkania autorskie. Fakt ten nie uszedł uwadze ówczesnym władzom Kleczewa. W dniu 25 sierpnia 1971r. uchwałą nr 53/66/71 Miejskiej Rady Narodowej przekształcono Miejską Biblioteką Publiczną w Kleczewie w Miejsko - Gromadzką Bibliotekę w Kleczewie.
Kierownikiem biblioteki była wówczas Wanda Wesołowska. W latach 194-1962 stanowiska kierownicze w kleczewskiej książnicy zajmowali m.in.: Irena Krzewińska, Zenobia Wdowiaczyk, Maria Paszkiewicz, Józef Adamczyk czy Stanisława Rogalińska. W roku 1983 - po przejściu Wadny Wesołowskiej do biblioteki Liceum Ogólnokształcącego w Kleczewie - obowiązki kierownicze przejęła Elżbieta Gruszczyńska. Od 2017 roku dyrektorem biblioteki jest Magdalena Siupa.
W październiku 1995 roku siedziba biblioteki została przeniesiona do odrestaurowanego dworku po przedwojennym Sądzie Grodzkim. Zmiana warunków lokalowych umożliwila zaadaptować pomieszczenia w " nowej bibliotece" na oddzielne wypożyczalnie dla dorosłych i dzieci, swoje pomieszczenia dostały także czytelnia naukowa i czytelnia prasy. Na koniec 1998 r. wypożyczalnia dla dorosłych liczyła 16 796 książek, wypożyczalnia dla dzieci dysponowała ponad 7 tys. woluminów, a dział popularno-naukowy obejmował ponad 6 tys. tytułów.
W tej chwili księgozbiór liczy ponad 74 tys. książek.
Biblioteka prowadzi także działalność popularyzatorską. Wspólnie ze szkołami podstawowymi prowadzone są wycieczki po Bibliotece, umożliwiające zapoznać się najmłodszym czytelnikom z pracą w bibliotece, z możliwościami i sposobami wypożyczania książek. Organizowane są różne wystawy, spotkania autorskie i wieczorki poezji. Przez szereg lat biblioteka była beneficjentem różnych programów ministerialnych, m.in. Partnerstwo dla książki, Promocja czytelnictwa czy Kultura ludowa. Granty otrzymuje także od Narodowego Centrum Kultury, Biura "Niepodległa" i fundacji.
W ramach tych programów realizowała projekty dotyczące zwiększenia udziału społeczności lokalnej w życiu kulturalnym, krzewiła postawy patriotyczne i przybliżała historię i kulturę regionu konińskiego i gminy Kleczew.
Od 1 stycznia 2024 r. biblioteka została połączona z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kleczewie i jest jedną samorządową instytucją kultury, funkcjonującą pod nazwą Biblioteka - Centrum Kultury w Kleczewie. Siedziba instytucji mieści się w Kleczewie na pl. J. Piłsudskiego 14 (Biblioteka Główna).
Biblioteka – Centrum Kultury realizuje zadania w dziedzinie tworzenia, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Pełni rolę kulturotwórczą i informacyjną w lokalnym środowisku. Zadania te ukierunkowane są na zaspokajanie potrzeb kulturalnych mieszkańców gminy Kleczew oraz upowszechnianie i promocję kultury lokalnej.
Do podstawowych zadań BCK należy upowszechnianie i rozwój czytelnictwa poprzez zakup, gromadzenie, opracowanie książek oraz udostępnianie zasobu bibliotecznego, rozpoznawanie i rozbudzanie zainteresowań oraz potrzeb kulturalnych, tworzenie i rozwój amatorskiego ruchu artystycznego, organizowanie spektakli, koncertów, wystaw, spotkań autorskich i imprez artystycznych, kultywowanie tradycji narodowych i regionalnych.
Biblioteka – Centrum Kultury w Kleczewie prowadzi szereg zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Są nimi:
- zajęcia plastyczne;
- zajęcia taneczne;
- zajęcia muzyczne;
- zajęcia sensoryczne;
- joga dla seniorów;
- fitness.